Ebooki - tworzenie pdfTworzenie pdf

   PdfSuite to grupa produktów: Pdf995, PdfEdit995 oraz Signature995. Zajmiemy się pierwszymi dwoma. Można je wszystkie pobrać stąd. Pdf995 Printer Driver, serce całego programu, to rodzaj pseudo drukarki, dzięki której będziemy mieli możliwość 'wydrukowania' dowolnego dokumentu do formatu *.pdf.
Pdf995 w akcji

Jak widzimy powyżej, po wybraniu akcji 'Drukuj' pojawia się okno pozwalające zapisać plik w formacie *.pdf. Oczywiście okno takie może pojawić się tylko wtedy gdy Pdf995 jest naszą domyślną 'drukarką'. W przeciwnym wypadku możemy zobaczyć takie okno:
Drukowanie za pomocą Pdf995

Wystarczy wtedy wybrać PDF995 i wcisnąć 'Drukuj'. Jak widać produkt ten pozwala przerabiać do formatu pdf wszystko co można też wydrukować. Jest to niewątpliwie ogromną zaletą, jak również to, że program jest darmowy. Niestety tutaj kończą się owe zalety.

W skład pakietu wchodzi także program pdfEdit995. Służy on, jak się można domyślić, do edycji pdf'ów. Ma on teoretycznie dość duże możliwości: pozwala dołączać linki do dokumentów, obracać je, łączyć i wiele wiele innych. Operacji tych dokonuje on na ostatnio utworzonym dokumencie *.pdf, dokument ten nie może być w tym czasie otwarty. Podczas testowania programu przeszedłem od razu do najważniejszej funkcji, z punktu widzenia osoby tworzącej ebooki, jaką on oferuje. Niestety, chociaż oferuje on dwa sposoby tworzenia linków, to żaden ze sposobów nie zadziałał. Pierwsza metoda to konwersja podanego tekstu w podany odnośnik, druga zaś to automatyczna zamiana wszystkich adresów URL w działające linki. Możliwe, że błąd jednak tkwił gdzieś po mojej stronie i nie byłem w stanie sprawdzić rzeczywistych możliwości programu. Jeśli ktoś chciałby coś mi ewentualnie wyjaśnić, jeśli chodzi o jego obsługę, to chętnie go wysłucham. Tymczasem jednak przyjmuję, że program jest do kitu ;)

To oczywiście jeszcze nie koniec narzekań :) Zanim zdecydowałem się przetestować możliwości pdf995 sprawdziłem również kilka innych podobnych programów. Wszystkie miały jedną wadę - nie radziły sobie z polskimi znakami. Tutaj nasza 'wirtualna drukarka' radzi sobie troszkę lepiej. Niestety nie wszystko jest tak kolorowe. Jeśli użyjemy czcionek wbudowanych (czcionki wydruku możemy zmienić we właściwościach drukarki) - tracimy polskie znaki; jeśli natomiast wymusimy użycie czcionek TrueType polskie literki pojawiają się, ale kosztem ogromnego pogorszenia jakości. Wygląd czcionek jest bowiem co najwyżej mierny. Kto wie... może da się połączyć polskie znaki i ładne czcionki... mi się jednak ta sztuka nie udała, chociaż trochę się przy nim gimnastykowałem. Pewną wadą programu jest także to, że po każdym stworzeniu lub edycji dokumentu *.pdf wyświetla nam stronę sponsora. Wady tej możemy pozbyć się po wpłaceniu odpowiedniej kwoty na konto autora ;) Podczas wgrywania tej strony na serwer zauważyłem jeszcze jedną wadę. Przy użyciu czcionek TrueType rozmiar wynikowego dokumentu jest bardzo duży - strona główna Strefy Ebooków zajmowała ponad 0,5MB.

Jeśli ktoś jest zainteresowany, może sprawdzić jak wyglądała strona główna serwisu Strefa Ebooków skonwertowana do postaci *.pdf :

Pdf wykonany z użyciem czcionek wbudowanych (domyślne ustawienie)
Pdf stworzony z użyciem czcionek TrueType


Prawdę mówiąc zawiodłem się na Pdf995, wprawdzie działa, ale końcowy efekt jest nieciekawy. Do tworzenia ebooków, moim zdaniem, się nie nadaje. Poniżej oczywiście końcowa tabelka z podsumowaniem:

Zalety: Wady:
  • program darmowy
  • szerokie możliwości konwersji do pdf
  • mierny wygląd końcowych dokumentów pdf
  • ogromne różnice pomiędzy przetwarzanym dokumentem, a jego wersją *.pdf
  • denerwująca reklama przy każdorazowym użyciu Pdf995
  • niedziałająca opcja tworzenia linków
  • zbyt duży rozmiar dokumentów wynikowych

Copyright(c) 2004 Strefa Ebook'ów (Ebooks Zone). Wszelkie prawa zastrzeżone